W przeddzień nocy świętojańskiej pasterze, aby uchronić krowy przez złą mocą czarownic, wieszali na ich rogach chabry oraz inne kwiaty. Przechadzali się tak po wsi, z przekonaniem, że uchroni to zwierzęta przed zanikiem mleka oraz zarazą.
CHABER BŁAWATEK
Cyanus segetum
Nastały takie czasy, że widok chabra bławatka wśród zbóż na polskich polach jest bardzo rzadki. Wszystko to za sprawą stosowania herbicydów, które skutecznie zabijają te polne kwiaty.
 
 
CHABER NA NERKI
Kwiat chabra ma działanie moczopędne, zwiększając wydalanie moczu w razie obrzęków ma tle zaburzeń krążenia oraz niewydolności nerek. Podaje się go jako środek przeciwbakteryjny, pobudzający oraz wzmacniający. Napary z kwiatów chabra stosuje się w schorzeniach dróg moczowych czy nieprawidłowej przemianie materii.
CHABER NA OCZY 
Chaber bławatek sprawdza się gdy mamy problem z  opuchlizną czy cieniami od oczami. W stanach zapalnych oczu, podrażnieniu oraz zaczerwienieniu powiek. Okłady z naparu z płatków chabra poprawiają mikrokrążenie w obrębie naczyniówki i tęczówki oka, co może wpłynąć na poprawę wzroku. Okłady w wyżej wymienionych dolegliwościach należy stosować 2 razy dziennie po 40 minut.
NAPAR Z PŁATKÓW CHABRA 
Do naparu używany jedynie płatki chabra. Można je wysuszyć w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze do 35 stopni. Po wysuszeniu należy je przechowywać w ciemnym pojemniku, ponieważ szybko się odbarwiają itracą właściwości.
1 łyżkę płatków zalać szklanką wrzątku. Zaparzać przez 15 minut pod przykryciem. Pić po 50 ml co 4 godziny.
WODA BŁAWATKOWA 
Schłodzony napar z kwiatów bławatka doskonale pielęgnuje skórę twarzy, wzmacnia i odżywia

włosy oraz zapobiega powstawaniu łupieżu. Spryskaj nim włosy oraz twarz, ścieśnia tłuste pory oraz ma działanie chłodzące, co pomaga dla osób z wrażliwą cerą.

 
 
 
 
 
LEMONIADA CHABROWA 
1 szklanka płatków chabru
1 litr wody niskomineralizowanej
4 łyżki cukru
kilka rodzynek, najlepiej samodzielnie ususzonych na słońcu
Suche składniki wrzuć do wyparzonego słoja i zalej letnią wodą. Słoik przykryj gazą i odstaw na około 4 dni w ciepłe miejsce. Codziennie wstrząsaj. Gdy pojawią się bąbelki powietrza oraz cudowny delikatnie różowy kolor to znak, że lemoniada jest gotowa do picia. Świetnie smakuje schłodzona kostkami lodu.