W średniowieczu uważano ją za roślinę chłodzącą i oczyszczającą. Robiono z niej wodne ekstrakty oraz maści np. na tłuszczu jeża, które stosowano na dolegliwości skórne. 
 
GWIAZDNICA POSPOLITA
Stellaria Media (L.)
 
Rośnie sobie taki chwast w ogródku, rozłożyście pokrywa ziemię niczym zielony, mięciutki dywan.  Gdy przyjrzysz się mu z bliska, ujrzysz malutkie, bielutkie kwiatki. To oznacza, że gwiazdnica jest gotowa do zbioru. Jeśli rozpanoszyła się w Twoim ogródku to niełatwo się jej pozbędziesz. Wystarczy, że kawałek kłącza dotknie ziemi, a już się zakorzenia. Ma w sobie wyjątkową energię życiową, rośnie szybko i nie przeszkadzają jej nawet  lekkie mrozy i śnieg. Większość ludzi przeklina na nią, nie zdając sobie sprawy, że ma u siebie zioło obfitujące w witaminę C, w dodatku łatwo przyswajalną przez nasz organizm (200-300 mg/100g, czyli jak pisze doktor H. Różański równowartość 2-3 tabletek 0,1 g witaminy C z apteki).
Ciekawostka:
Plemiona Ameryki Północnej przypisywały gwiazdnicy czarodziejskie moce, które dodawały im sił i odwagi. Przed bitwą jedli jej listki oraz zabierali je na pole walki aby wzmocniły ich odwagę.  
SKŁAD:
saponiny, flawonoidy (rutyna), białko, witamina C, prowitamina A, witaminę E, PP (niacynę), B2, B1, sole mineralne: potas, fosfor, żelazo, magnez, cynk, mangan, miedź, chrom, selen, jod, krzem.
WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE:
Jak pisze doktor Różański, saponiny znajdujące się w gwiazdnicy mają działanie wykrztuśne. Dlatego napar z miodem nadaje się do leczenia nieżytu oskrzeli, chrypki i kaszlu suchego.
Wyciąg z gwiazdnicy zastosowany na skórę ma właściwości przeciw wysiękowe, przeciwzapalne oraz rozjaśniające cerę. Łagodzi objawy świądu, zaczerwienienia oraz trądziku różowatego. Zmiękcza naskórek oraz wągry co ułatwia czyszczenie porów.
JAK UŻYWAĆ GWIAZDNICY?
 
Jeżeli chcesz poprawić kondycję skóry, sprawić aby stała się bardziej nawilżona, elastyczna, wzmocnić naczynia krwionośne,  możesz zastosować maseczkę na twarz, lub przecierać skórę sokiem lub naparem z ziela gwiazdnicy.
Natomiast jeżeli cierpisz z powodu choroby układu oddechowego, grypy lub przeziębienia, pij 50-100 ml naparu co 4 godziny z sokiem malinowym lub miodem.
NAPAR:
Zalej 200 ml wrzącej wody dwie łyżki świeżego lub suszonego ziela gwiazdnicy.
CIEKAWOSTKA: Kąpiele w mocnym naparze polecane były przy obrzękach nóg, natomiast okłady przy łamaniu w kościach, zapaleniu korzonków i naciągnięciu więzadeł. Bolące stawy nacierano nalewką z gwiazdnicy a ostrogi piętowe leczono chodząc w butach napełnionych świeżym zielem gwiazdnicy.