„Dym z korzenia wciągany, kaszle zastarzałe leczy”- taką informację na temat podbiału można było znaleźć w starych przewodnikach lekarskich. Chwaliły go niemal wszystkie wybitne osobistości świata medycyny w starożytności: Hipokrates, Paracelsus, Galen czy św. Hildegarda z Bingen. 
 
PODBIAŁ POSPOLITY
Tusillago Farfara
 
 
Nazwy ludowe: białpuch, białmech, kobyla stopa, podbiałka, kapusta sterników
 
Najwięcej właściwości leczniczych ma kwiat i młode liście podbiału. Kwiaty zbiera się w czasie pełni ich kwitnienia (marzec, kwiecień). Liście natomiast można zbierać od maja do czerwca. Kwiaty zbieramy gdy są w pełni rozwinięte. Trzeba się śpieszyć, ponieważ szybko tworzą puchową kulkę niczym mniszek lekarski. Suszyć w temperaturze max 35 stopni C. Liście do zbioru muszą być zdrowe, bez plam czy kurzu. Najlepiej zbierać po deszczu, mają najwięcej soku. Suszyć nawleczone na sznurki w przewiewnym miejscu.
CO ON MA TAKIEGO W SOBIE?
Kwiaty to bogate źródło flawonoidów (rutozyd, hiperozyd, awikularyna), karetonoidów, śluzów, kwasów fenolowych, trójterpenów, fitosteroli, związków goryczkowych, olejków lotnych, cukrów i soli mineralnych.
Liście natomiast obfitują w śluzy (aż do 8%), flawonoidy, garbniki, fitosterole, kwasy fenolowe, olejek lotny, związki goryczkowe, cynk, potas, mangan.
CO TO OZNACZA?
Oznacza to, że podbiał to doskonałe lekarstwo na schorzenia górnych dróg oddechowych. Działa osłonowo, powlekająco oraz zmiękczająco i przeciwzapalnie. Kwiaty wykazują też działanie rozkurczowe. Herbata i napar z podbiału niosą ulgę przy silnym, suchym kaszlu, łagodzą objawy astmy. Preparaty na alkoholu poleca się do płukania jamy ustnej i gardła.
CIEKAWOSTKA: korzeń podbiału gotowano i okładało się nim skaleczenia. Tłuczone liście zaś, używane były na opuchliznę, odciśnięte stopy oraz rany spowodowane oparzeniami.
 
W KOSMETYCE
Podbiał sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna, miękka. Reguluje pracę gruczołów łojowych oraz zapobiega rogowaceniu naskórka. Z kwiatów podbiału można wykonać tonik do przemywania twarzy idealny dla skóry przetłuszczającej się, skłonnej do zaczerwienień, Likwiduje także plamy wątrobowe.
PRZEPIS NA TONIK DO PRZEMYWANIA TWARZY 
 Dwie łyżki suszonych kwiatów, zalej szklanką wody i gotuj pod przykryciem 15 minut. Następnie ostudź, przecedź i przelej do butelki z atomizerem. Systematycznie przemywaj nim twarz. Doskonały zwłaszcza dla skóry trądzikowej lub podrażnionej i wrażliwej.
UWAGA!
Preparaty z podbiału można stosować maksymalnie 6 tygodni w roku ze względu na obecność hepatotoksycznych (uszkadzających wątrobę) alkaloidów pirolizydynowych. Nie należy jednak obawiać się terapii tą rośliną. Zazwyczaj preparaty z podbiału zażywamy krótko, tylko podczas przeziębienia.




SYROP NA KASZEL SUCHY 
świeże koszyczki kwiatowe, bądź młode liście podbiału
cukier trzcinowy
miód lipowy, leśny lub akacjowy

Liście lub koszyczki kwiatowe podbiału układać warstwami w sporym słoiku. Każdą warstwę przesypać cukrem trzcinowym i delikatnie ugnieść. Słoik umieścić w ciepłym miejscu i pozostawić na około 7 dni. Następnie przecedzić bardzo mocno przez gazę i zlać syrop do wyparzonego słoika lub butelki z ciemnego szkła. Dodać trochę miodu pszczelego co potęguje jego działanie antybiotyczne oraz wykrztuśne.

Aby przedłużyć trwałość syropu należy dodać do niego sporą ilość miodu i mieszać, aż do całkowitego połączenia składników. Przechowywać w lodówce. Pić 1 łyżeczkę syropu 3-5 razy dziennie